Interiér a sex

15 tipů, jak vytvořit erotickou atmosféru v ložnici

Rady od designérky a psycholožky

V bouřlivé fázi na začátku vztahu páru stačí zůstat o samotě, aby si mohl užít vzájemnou blízkost. Ale s přibývajícím věkem a dobou trvání manželství vášeň utichá, přibývají starosti a milování se posouvá do pozadí. Ale sex je veliká rozkoš, kterou nám darovala příroda. Kvalitní sex zlepšuje zdraví, sbližuje partnery, snižuje stres, utiší hádky a dělá z nás silnější a šťastnější lidi. Psychologové vypracovali řadu různých metod, aby pomohli lidem udržet intenzitu intimního života. Patří sem zlepšení fyzické kondice, techniky svádění, speciální oblečení a hračky, vytváření rituálů a pikantních situací.

Dnes se zamyslíme, jak působí prostor, ve kterém se nacházíme, na naši chuť na sex. Rozebereme faktory a prvky interiéru, které provokují a posilují touhu a zároveň ty, které ji tlumí.

Jak vypadá místnost, která je ideální pro milování?

Především je to pokoj, který nám přináší pocit intimity a bezpečí, který nám pomáhá naladit se na prožívání blízkosti.

1. Dispozice

Ložnice je privátní zóna, ideální je oddělená i v tom případě, když žijete s partnerem sami, přednostně by to měla být samostatná izolovaná místnost. Výzkumy ukázaly, že lidé se cítí nejvíce naladěni k sexu v nevelkých útulných pokojích.

2. Tvary

Oblé, okrouhlé tvary, připomínající linie lidského těla, jsou dnes populární a jsou dobrou volbou i z bezpečnostních důvodů, jelikož nemají ostré hrany. Kombinace zaoblených a pravoúhlých tvarů nám připomíná splynutí mužského a ženského prvku. Šikmé linie a asymetrie působí dynamicky a povzbuzují psychiku, proto využíváme tyto prvky v interiéru pro partnery, kteří si stěžují na nedostatek energie.

3. Teplota

V místnosti by mělo být dostatečně teplo, neboť milování předpokládá obnažení. Málokdo bude ochotný svléknout se v chladném pokoji. Navíc snížení teploty vzduchu vnímáme jako signál ke spánku, což tlumí erotickou náladu.

4. Osvětlení

Většina párů preferuje příšeří, které dovoluje současně relaxovat a kochat se partnerem.

5. Bezpečí

Pokud s vámi v bytě žijí děti nebo jiní příbuzní, je důležité minimalizovat zvuky – zajistit, aby vás nikdo neslyšel. Především je to postel, která by neměla vrzat. Dále se jedná o nábytek a výzdobu umístěnou vedle lože – ty musí být stabilní nebo dobře upevněné, aby nevyvolávaly obavy ze zranění, pokud bysnad náhodně došlo k rozbití během milostné hry.

6. Intimita

Chcete – li vytvořit atmosféru bezpečí a soukromí, musíte odstranit vnější dráždivé podněty a ujistit se, že vás nikdo nebude rušit – bezpečně zavřít dveře, vypnout mobil a ujistit se, že máte dostatek času.

7. Pohodlí

Postel s vysokým měkkým čelem bude dobrou volbou. Pružná matrace dodá další vjemy, ale matrace s tvarovou pamětí může vést k tomu, že se v ní začnete propadat, takže je lepší ji před koupí vyzkoušet. Pokud používáte sexuální pomůcky, může být praktickým řešením uzamykatelná zásuvka nočního stolku. Když dostanete chuť okořenit sexuální hru pomocí hračky nebo lubrikačního gelu, je mnohem lepší, když pro to nemusíte utíkat do podkroví a vše bude po ruce. Pokud rádi experimentujete, můžete zvážit široký, dobře zajištěný parapet, měkký koberec nebo pohodlnou židli.

8. Zařízení místnosti – co by nemělo být v ložnici

Je důležité pochopit, že funkcí ložnice je sexuální uspokojení a spánek, oddělit tyto funkce od sebe a současně vyloučit další využití této místnosti. Vyhněte se tomu, abyste umístili v ložnici pracovní prostor nebo cokoliv jiného, co by vám mohlo připomínat práci a potenciálně vyvolávat úzkost nebo obavy. Pokud takovou možnost nemáte, zkuste pracoviště vizuálně oddělit nebo skrýt, například schovat ho za dveře šatníku.

Pracovna
Velké zrcadlo

Dětské hračky, stejně jako předměty pro domácnost by také neměly být v chrámu lásky. Obecně platí, že čím méně vnějších podnětů je kolem nás, tím snáze se soustředíte na smyslové požitky, takže je lepší ložnici nepřetěžovat knihami, otevřenou šatnou nebo vystavenou sbírkou, alespoň pokud tato kolekce nemá erotický podtext. Ze stejného důvodu byste do své ložnice neměli umisťovat fotografie jiných lidí – neměly by být svědky vašeho intimního života. Na druhou stranu vaše vlastní fotografie, připomínající například romantický výlet nebo začátek milostného vztahu, mohou posloužit jako vynikající katalyzátory sexuálního apetitu.

Zařízení pokoje – co pomůže zažehnout oheň vašich intimních vztahů?

Existuje řada univerzálních a individuálních stimulů, které se dají realizovat v interiéru a které pomáhají naladit se na sex a zesilují touhu. V tomto článku pohovořím o stimulech univerzálních, které se vyvinuly evolučně a jsou velmi dobře prozkoumány, mají psychofyziologický základ a ovlivňují většinu lidí, ale v různém stupni. Proto je třeba vybrat právě ty, které vyhovují právě vašemu páru.

9. Oheň

Je to jeden z nejsilnějších stimulů. Oheň nám dává mihotající osvětlení, polotemno a teplo a tím vytváří atmosféru bezpečí a intimity. Proto můžeme zapálit svíčky nebo instalovat v ložnici biokrb, na trhu je jich dnes velký výběr. Zkušený designér vybere model, který odpovídá vašemu stylu a technickým parametrům vašeho pokoje.

Кrb
Krb

10. Červená barva

Má na psychiku povzbuzující účinek, zvyšuje sexuální apetit. Jestliže se tato barva nachází v našem zorném poli, partner se jeví přitažlivější. Avšak zápornou stránkou červené barvy je to, že rychle unavuje, proto se s ní často nesetkáváme v obytném interiéru. Dobrým řešením se může stát její využití ve „zvláštních případech“. Obvykle se dlouhodobí partneři nemilují každý den. Zkuste ve dnech, kdy sex je na pořadu dne, použít červené povlečení nebo pléd, umístit kobereček v odstínu bordó nebo na zeď pověsit obraz v rudých tónech. Někteří partneři již mají vlastní zkušenost s pozitivním vlivem červené barvy. Takovým můžeme navrhnout stálé řešení. Například mohou mít dvojité závěsy, kdy v běžném provozu mohou být rudé schované za jinými neutrálními barvami a podle přání se použijí pro vytvoření nálady. Jinou bezpečnou variantou může být stěna nabarvená na rudo v záhlaví postele – při odpočinku se nedostane do zorného pole a nepřekáží uvolnění a v době citového požitku si partneři mohou užívat povzbuzující vliv barvy.

Stěna v záhlaví postele nabarvená na rudo
Dvojité závěsy

11. Erotika

Obrazy, plakáty, tisky, sošky nebo jiné dekorativní prvky, které ukazují krásu lidského těla nebo milostného spojení zaujímají pozornost a naladí na sex přesně tak jako fotografie jídla povzbuzují chuť. Jestliže vaši ložnici navštěvují děti nebo se stydíte za příliš odvážná zobrazení, obraťte se do oblasti klasiky nebo moderního umění – vždy je možné najít něco půvabného, vždyť občas stačí jen náznak, abychom si připomněli citové potěšení.

Erotika
Erotika

12. Přírodní materiály

Stejně jako oheň kameny teplých odstínů, dřevo, velké živé rostliny, tráva savany, palmové listy, zvířecí kůže, chlupaté koberce, obrazy afrických zvířat připomínají dobu vzniku člověka, odvádějí pozornost od všedních starostí a navracejí nás k přírodním instinktům, kdy sex byl přirozený a divoký.

13. Zrcadla

Zrcadlo, které stojí u postele, skříň se zrcadlovými dveřmi nebo dokonce zrcadlo umístěné na stropě může doplnit barevnost a pestrost do vašeho intimního života. Umožní vám vidět sebe a partnera ve svůdných úhlech pohledu a pohlížet na sebe samého. Samozřejmě, ne všem se líbí, když je jejich vlastní odraz doprovází v době spánku i odpočinku. V takovém případě pro vytvoření svůdné atmosféry se dá využít podlahové zrcadlo, které je potom možné otočit od postele. Podlahové zrcadlo také vyhovuje milencům, kteří se rozhodli poprvé vyzkoušet tuto lahůdku. V případě, jestli se vám nelíbí nebo naopak, jestli chcete stálé řešení, můžete ho vrátit zpět do obchodu.

14. Koupelna nebo sprcha

Právě ve sprše si většina teenagerů začíná užívat svou rodící se sexualitu, proto vodní procedury často vzbuzují sexuální asociace. Společné sprchování nebo koupel ve vaně vzrušuje mnoho dospělých. Uzavíratelná koupelna se může stát výbornou alternativou ložnice, zejména když jsou v domě děti.

Když se v bytě projektuje soukromá koupelna s východem z ložnice, je možné ji instalovat za skleněnou přepážkou a užívat si pohled na partnera přímo z ložnice. Zachovat možnost intimity nebo přidat trochu tajemnosti se dá pomocí závěsů, žaluzií nebo zvolit příčku z matného skla. Aby se klienti přesvědčili, jestli jim vyhovuje takové řešení, doporučujeme jim strávit noc v hotelu s podobnou dispozicí, než se rozhodnou pro přestavbu v tomto duchu.

15. Individuální faktory

Pokud jde o individuální katalyzátory sexuálních přání, jsou to stimuly, které z nějakých příčin mají silný vliv na některé lidi kvůli osobnímu vkusu a zkušenosti. Mohou to být předměty, vůně, osvětlení, hudba, které přinesou romantické vzpomínky nebo určitým způsobem navodí skvělý sex.

Vnějškově jsou zcela neutrální, ale pro určitého člověka mají sexuální podtext, což umožňuje využít je pro zesílení vášně. Například pro někoho je sexuální atmosféra luxusu, hotelu, lesa, mořského pobřeží nebo vzpomínky na vášnivý tanec.

Takových stimulů existuje velké množství, ale člověk si je občas neuvědomí. Když pracujeme na designu ložnice, klienti často vyjadřují přání vytvořit pokoj nejen pro spánek, ale i místo pro citové zážitky. V takových případech s nimi podrobně hovoříme a nacházíme „ohníčky“, které mohou potom zažehnout plamen vášně. Jestliže nemáte takové zvláštní asociace, je možné je snadno vytvořit za pomoci určitých metod. V následujícím článku ukážu na příkladech, jak v sobě najít nebo vytvořit takové stimuly a ztělesnit je v interiéru vašeho chrámu lásky.

Tak jsme tedy probrali nejčastější faktory a detaily interiéru, který nás motivuje a vyprovokuje k tomu, abychom se oddali radostem lásky. Tento materiál byl zpracován na základě řady výzkumů a mé designérské zkušenosti.

A jak podle vás vypadá místo, ideální pro milování?

Text a ilustrace: Světlana Golounina

Sledujte nás, sdílejte, lajkujte